שלום אורח, התחבר | משתמש חדש? הרשם לאתר בעגלת הקניות שלך 0 מוצרים
אריאל הוצאת ספרים
קטגוריות
   מה חדש
   סדרת עלי זהב
   מראות ירושלים - אופק , כרוך
   ירושלים
   דרום ומרכז הארץ
   צפון הארץ
   חוברות אריאל
   נצרות ואיסלאם
   מנוי לכתב העת אריאל
   ספרי עיר דוד
   מיעוטים בארץ ישראל
   ירדן
   פרסומי שואה וגבורה
   פרסומים נוספים
   קובצי מאמרים
   ספרות נבחרת
   מלחמות בארץ ישראל
   מלחמת העולם הראשונה
   ספרים בהפצה
   כנסים ואירועים
   שפות זרות
   ספרים דיגיטלים
 עשו לנו לייק בבקשה


מאמרים
   פרס יד בן צבי לאלי שילר
   קטלוג ספרי אריאל
   אינדקס חוברות 102+
   פניה למנויי אריאל
   דברים שנכתבו על אריאל
   180 שנה למרד הפלחים בארץ ישראל - אלי שילר
ירושלים, קילומטר מרובע אחד / עמי מיטב

ירושלים - קילומטר מרובע אחד 

עמי מיטב

כריכה רכה 280 עמ'

 

ביקורת על הספר - נדב שרגאי ישראל היום 05/11/2015

ספרו של עמי מיטב מאיר פינות בסמטאות העיר העתיקה בירושלים • זהו אינו רק מדריך אתרים, אלא גם טקסט שממפה היסטורית את מוקדי הסכסוך הישראלי־פלשתיני 

מדריך האתרים "קילומטר מרובע אחד" הוא ספר חובה לכל מי שמבקש להשכיל ולקנות דעת על ההיסטוריה של מאות האתרים השוכנים בליבו של הסכסוך הישראלי־פלשתיני - העיר העתיקה של ירושלים. עמי מיטב, פעם רכז העיר העתיקה של השב"כ וכבר שנים רבות חוקר ירושלים ומורה דרך, מיפה את כל רחובות וסמטאות העיר העתיקה, חקר את מקור שמותיהם ונהג כך גם עם המדרסות האיוביות והממלוכיות, בתי הכנסת, המסגדים, הסבילים, הכנסיות, המנזרים והמוזיאונים. מיטב אף פרט לרכיבים את כל אתרי כנסיית הקבר והר הבית, באופן שמאפשר לכל מי שמבקר שם לקבל תמצית מזוקקת על כל פינה שם.
המדריך של מיטב נוגע במקום הכי פוליטי בעולם, אבל אינו עוסק בפוליטיקה. לכאורה חיסרון, אבל במקרה הזה בעיקר יתרון. כי כדי לדעת על מה מתווכחים, על מה נאבקים ומהי ירושלים הגרעינית, יש להכיר אותה. ספרו של מיטב, על שלל התמונות, המפות והתרשימים שמלווים אותו, אינו מעמיק; על רבים מהערכים שבו ניתן היה לכתוב פרק ואפילו ספר נפרד. אבל מיטב בחר במודע להגיש לקוראים רק את ההכרחי, באופן מדויק ותמציתי, ולמרות שמדובר באחד המקומות הכי מתוירים ונחקרים בעולם - גם באופן מחדש ומחכים.
כך, למשל, כותב מיטב כיצד בגב הכותל המערבי, מבעד לחלונות ולסורגים  של מדרסות אלח'תוניה ואלארוניה, ניתן לצפות בקבריהם של מנהיגים מוסלמים שפעלו עבור ערביי ארץ ישראל וכאות הערכה נקברו מצידו המזרחי של הכותל המערבי. לבד מבני משפחת חוסייני הידועה, טמונים שם גם הנסיך ההודי מחמד עלי אלהינדי, חלמי עבד אלבאקי, שעמד בראש "ממשלת כל פלשתין", וגם מייסד הבנק הערבי בירושלים, עבד אלחמיד שומאן.

אורוות שלמה, שהמוסלמים הפכו אותן כידוע למסגד אל־מרואני, קרויות על שמו של הח'ליף האומאי מרואן בן אל־חכם, הח'ליף הרביעי של בית אומיה. ברצפת הפינה הדרום־מזרחית שוכנת גומחת שיש מהתקופה הרומית, המזוהה על ידי המוסלמים כ"עריסת ישו", המקום שבו הונח לכאורה ישו לאחר שאמו מרים הציגה אותו בבית המקדש.
הכרוניקה החדשותית מספרת לנו מעת לעת על הדרישה הירדנית מישראל להקים צריח חמישי בהר הבית. ישראל דוחה זאת בינתיים. מיטב אינו מתייחס לכך; לעומת זאת הוא מספק פרטים על ארבעת הצריחים שכבר קיימים בהר: הראשון קרוי על שם קופטי שהתאסלם; השני נבנה על ידי האמיר הממלוכי תנכיז; השלישי צמוד לסלע ולשרידי מצודת אנטוניה; והרביעי, היחיד על החומה הצפונית, הוא גם היחיד שהוא חרוט עגול, ולא ריבועי.
המדריך מקדיש פרק לאתרי הרובע היהודי. אחד מהם, ברחוב גלעד, שהעוברים ושבים בסמטאותיו נוטים לדלג עליו, הוא האנדרטה לחללי מלחמת השחרור. פינת הזיכרון הזאת מסמנת את הנקודה שבה נטמנו 48 מחללי הרובע, שגופותיהם נשמרו במרתף בית החולים "משגב לדך" קודם שהרובע נפל בתש"ח. רק בתמוז תשכ"ז החללים הועברו מכאן למנוחת עולמים בהר הזיתים.
עיקר העניין והחידוש שמצאתי במדריך נוגע לשמות הרחובות בעיר העתיקה ולמשמעותם. שמו של רחוב אלביארק, למשל, נגזר מהמילה הטורקית "ביארק", שפירושה - דגלים. באחד הבתים ברחוב זה של משפחת אל־חוסייני היו מאופסנים הדגלים של התהלוכה החגיגית לנבי מוסא, וכך זכה הרחוב בשמו. רחוב אל־מלכ אל־מעט'ם עיסא קרוי על שם אחיינו של סלאח א־דין, מושל דמשק וארץ ישראל ב־1200; רחוב ברקאי זכה בשמו מהמקורות היהודיים, ומשמעותו: האיר השחר. ושמו של רחוב הגיתית לקוח כמובן מהמוטיב החוזר בספר תהלים "למנצח על הגיתית"; הפירוש המקובל הוא שמדובר בכלי נגינה שניגנו הלוויים בבית המקדש. רחוב ג'יימס הקדוש, לעומתו, קרוי על שמו של ג'יימס - יעקב בן זבדי - אחד מתריסר שליחי ישו שהוצא להורג על ידי הורדוס אגריפס בשנת 44 וראשו הערוף טמון על פי השמועה בכנסייה הסמוכה.
"קילומטר מרובע אחד" עוסק גם באתרים היהודיים הרבים שמחוץ לרובע היהודי. את הפרק הזה כתב עבור מיטב מורה דרך מיומן אחר, אריאל קופלד, איש ירושלים ולשעבר תושב הרובע המוסלמי מ"רחובות העיר ימלאו". קופלד מתייחס בין היתר לישיבת "תורת חיים" ולסיפור חילוץ ספרי התורה ממנה בזמן פרעות תר"פ, כאשר הישיבה הועלתה באש. הוא גם מביא את סיפורו של בית עדת המערביים, יוצאי צפון אפריקה, שהוקם בעקבות עלייתו ארצה של הרב דוד בן שמעון, המכונה "צוף דב"ש" (כשם ספרו). ב־1980 נכנסה להתגורר בבניין זה המשפחה היהודית הראשונה שהשתקעה ברובע המוסלמי לאחר מלחמת ששת הימים.
קורותיה של ישיבת "חיי עולם", כיום משכן לישיבת "שובו בנים", מרתקים לא פחות: אבן הפינה לישיבה הונחה בסוף שנת 1926 ובטקס נטלו חלק שני היריבים האידיאולוגיים הגדולים - הראי"ה קוק ורבה של העדה החרדית בירושלים, הרב יוסף חיים זוננפלד. כשפרצו פרעות תרפ"ט הגנו על הישיבה 14 חברי הגנה, שהתמקמו בחדריה. הקומה העליונה של "חיי עולם", שבנייתה הופסקה על ידי חאג' אמין אל־חוסייני, הושלמה - ומגג הישיבה ניתן לצפות היום לעבר הר הבית.
מיטב מגדיר את סיפורה של ירושלים העתיקה כ"סיפור של רגשות ורגישות שאין לו אח ורע". המדריך שכתב נאסף לא רק ממחקרים ומספרים רבים, אלא לא פחות מכך מהיכרות שטח מעמיקה. הוא יספק לאוהבי ירושלים העתיקה ולמטיילים בסמטאותיה מידע זמין, נוח ומתומצת.

מידע על מכירה
הוצאה: אחר
מחיר קטלוגי: 125 ₪
מחיר הנחה: 95 ₪
הזמנת המוצר
  מוצרים דומים
    אודות החברה  |  תקנון  |  מפת האתר  |  קישורים  |  שירות לקוחות
חנות וירטואלית זו הוקמה ע"י חנות וירטואלית