שלום אורח, התחבר בעגלת הקניות שלך 0 מוצרים
אריאל הוצאת ספרים
קטגוריות
   מה חדש
   סדרת עלי זהב
   מראות ירושלים - אופק , כרוך
   ירושלים
   דרום ומרכז הארץ
   צפון הארץ
   חוברות אריאל
   נצרות ואיסלאם
   ספרי עיר דוד
   מיעוטים בארץ ישראל
   ירדן
   פרסומי שואה וגבורה
   פרסומים נוספים
   קובצי מאמרים
   ספרות נבחרת
   מלחמות בארץ ישראל
   מלחמת העולם הראשונה
   ספרים בהפצה
   כנסים ואירועים
   שפות זרות
   ספרים דיגיטלים
 עשו לנו לייק בבקשה


מאמרים
   פרס יד בן צבי לאלי שילר
   קטלוג ספרי אריאל
   אינדקס חוברות 102+
   פניה למנויי אריאל
   דברים שנכתבו על אריאל
   180 שנה למרד הפלחים בארץ ישראל - אלי שילר
האוצרות הגנוזים של הפטריארכיות בירושלים / אריאל 215

האוצרות הגנוזים של הפטריארכיות בירושלים / אריאל 215

 

תוכן עניינים:

אלי שילר / אוצרות האמנות הארמנית בירושלים (9); אוצרות הפרנציסקנים בירושלים (51); אוצרות הפטריארכיה היוונית-אורתודוכסית בירושלים (84)

ז'אן מישל דה טראגון / קומראן הבלתי מוכרת

מירי שפר-מוסנזון / בניית בית הכנסת 'החורבה' בתקופה העות'מאנית הסמטאות בעיר העתיקה של ירושלים בתיאורו של טיטוס טובלר

אלי שילר / מדריכים מצלמים את ארץ ישראל

אוסף הצילומים של זאב וילנאי

לביא שי / צילומיו של דוד בנבנשתי

אלי שילר / עיר של ימים רחוקים

הקבר המגאליתי שהיה ליד מנזר המצלבה

ערמת העפר על רקע חפירת החומה השלישית

ראובן גפני / חתימה קהילתית - חותמות בתי כנסת בארץ ישראל בעת החדשה

לזכר נעדרים

אלישע אפרת הלך לעולמו

דברים לזכרו של שמעון שטרן

שביל מטיילים לכבוד יאיר שרון בחוף דור - הבונים

 

מבוא:

ייחודו של הנושא המרכזי בחוברת שלפנינו הוא בקסמו, ובעובדה שהוא בלתי ידוע לציבור. לפנינו אוצרות גנוזים, שטרם זכו ברובם לחשיפה, ושמורים בגנזכי הפטריארכיות והעדות הנוצריות בירושלים. בשל ערכם הרב של רוב האוצרות האלו, הם שמורים מכל משמר, ונחשפים רק לעתים רחוקות ביותר לציבור.

הפריטים כוללים כלי קודש ואביזרי פולחן יקרים. רובם מלאכת מחשבת, שניתנו כתרומות בידי שליטים, אצילים ובעלי ממון, לצד מבקרים ועולי רגל מן השורה. מאחר שמדובר באוספים שהצטברו במשך מאות שנים, ובעיקר במאות ה-20-16, אין תימה שנאספו במשך הזמן אוצרות רבים, יקרים ונדירים.

האוצרות הארמנים, שחלקם בני כאלף שנה, כוללים שרביטים ומוטות מזהב מעשה חושב, נברשות, צלבים, איקונות, אפודים, גלימות, גביעים, כריכות, כתבי יד מעוטרים, רקמות, כלי קרמיקה ואריחים נאים המעטרים לא רק את הכנסיות הארמניות, אלא גם כנסיות, מוסדות ובתי אמידים בעיר. לכך נוספים העיטורים המופלאים הכוללים מלאכת מחשבת בכנסיית סט. ג'יימס, שנעשו בהדרגה במשך מאות שנים.

אוצרות רבים מרהיבים ביופיים שמורים בגנזכי הפרנציסקנים, שנתרמו במהלך השנים בידי מלכים ושועי עולם, לצד עולי רגל מן השורה. האוספים כוללים אביזרים וכלי פולחן, מלבושים יקרים, קטיפות וציורים, שערכם לא יסולא בפז. בשל ערכם הרב הם נשמרו מכל משמר, ולא נחשפו לציבור. הם הוצגו לאחרונה באביב וקיץ 2013 – אולי לראשונה – באולמות התצוגה המפוארים בוורסאי שבצרפת. התצוגה לוותה בקטלוג מרהיב, שבאמצעותו התוודע הציבור לראשונה לאוצרות אלו שאין שניים להם. חלק צנוע מהמוצגים יוצגו במוזיאון הפרנציסקני, הנמצא בהקמה בסט. סלבדור. להכנת המאמר, ובעיקר התמונות המרשימות, נסתייענו בקטלוג זה, באדיבותו הרבה של האב סטפן.

המוצגים מהפטריארכיה היוונית-אורתודוכסית הם צנועים יותר, ומבוססים ברובם על התצוגה במוזיאון, שלמרבה הצער סגור כיום למבקרים. ידוע שברשות הפטריארכיה ממצאים נוספים, שנבצר מאיתנו להגיע אליהם (הוא הדין לגבי עדות נוספות).

 

כפי שניתן לראות, נעשתה בידינו עבודה רבה ומקיפה, שרובה רואה אור לראשונה בעברית. לעבודתנו נעזרנו לא אחת במתנדבים, שסייעו בידינו באיסוף החומר ותרגומו. תודה מיוחדת אנו חבים לאב ז'אן מישל דה טראגון מהאקול ביבליק, על התמונות שהעמיד לרשותנו, ועל סיועו ליצור קשר עם הפרנציסקנים בראשות האב סטפן, שהוליך אותנו בחפץ לב ובמיומנות בנבכי המתחם הפרנציסקני ומסתריו. האב טראגון אף העמיד לרשותנו את הספר רב החשיבות על קומראן, ואף תרם מאמר מפרי עטו על חידושי המחקר של אתר רב חשיבות זה.

חוברת זו, בניגוד לסדרה הקודמת, מופיעה במתכונת מורחבת: 176 עמ', במקום 128 עמ' עד עתה. החוברת תופיע מעתה כרבעון, ארבע פעמים בשנה. הרחבת המתכונת, מאפשרת בידינו להכליל בין היתר מדורים חדשים וקבועים, שהבולט שבהם הוא 'מחקרי ארץ ישראל', המיועד לחידושים שיש בהם תרומה ייחודית, המיועדים מעצם טבעם לאלה המעוניינים להתעמק בנושא. מדורים חדשים נוספים הם 'ירושלים של ימים רחוקים', ומדור השלמות מחוברות קודמות. אנו מקווים שהמתכונת החדשה תתקבל בברכה על ידי הקוראים.

מאמר נוסף חשוב במיוחד, פרי עטו של האב ז'אן מישל דה טראגון, מתייחס למחקר חדש על קומראן של האבות הדומניקנים מהאקול ביבליק. המחקר, שארך כעשרים שנה, ראה אור בספר מרשים רב כמות ואיכות, הזורה אור על אתר חשוב זה. הוא מבוסס על החפירות שערך האב דה וו בקומראן בשנות החמישים.

פרופ' מירי שפר-מוסנזון מוסיפה היבט חדש לחקר בית כנסת 'החורבה', שבנייתו תוכננה בידי אדריכל תורכי.

ד"ר שמעון שטרן המנוח שקד בזמנו על תרגום כתביו של טיטוס טובלר. אנו מביאים מאמר ייחודי מעבודתו על הסמטאות בעיר העתיקה בירושלים.

הרחבת המתכונת של אריאל, מאפשרת בידינו להביא מדי פעם גם מאמרים מחקריים. כזהו מאמרו המקורי של ד"ר ראובן גפני על חותמות בית הכנסת, ואין אלו אלא חלק מהמאמרים והמדורים הקבועים המובאים בהרחבה.

מידע על מכירה
הוצאה: 0
מחיר קטלוגי: 95 ₪
מחיר הנחה: 80 ₪
הזמנת המוצר
  מוצרים דומים
    אודות החברה  |  תקנון  |  מפת האתר  |  קישורים  |  שירות לקוחות
חנות וירטואלית זו הוקמה ע"י חנות וירטואלית