שלום אורח, התחבר בעגלת הקניות שלך 0 מוצרים
אריאל הוצאת ספרים
קטגוריות
   מה חדש
   סדרת עלי זהב
   מראות ירושלים - אופק , כרוך
   ירושלים
   דרום ומרכז הארץ
   צפון הארץ
   חוברות אריאל
   נצרות ואיסלאם
   ספרי עיר דוד
   מיעוטים בארץ ישראל
   ירדן
   פרסומי שואה וגבורה
   פרסומים נוספים
   קובצי מאמרים
   ספרות נבחרת
   מלחמות בארץ ישראל
   מלחמת העולם הראשונה
   ספרים בהפצה
   כנסים ואירועים
   שפות זרות
   ספרים דיגיטלים
 עשו לנו לייק בבקשה


מאמרים
   פרס יד בן צבי לאלי שילר
   קטלוג ספרי אריאל
   אינדקס חוברות 102+
   פניה למנויי אריאל
   דברים שנכתבו על אריאל
   180 שנה למרד הפלחים בארץ ישראל - אלי שילר
שומר אחי-סיפור המחתרת בהונגריה / אפרים אגמון

200 עמ', כריכה רכה

מתוך ההקדמה למהדורה השנייה:

מחבר הספר, שהיה לגיבור בעל כורחו, היה גם לסופר בניגוד לרצונו, ובצניעותו המופלגת הוא מעולם לא הודה בכך. אפילו כתיבת הספר, שהוא ללא ספק מהעדויות המרתקות והמרגשות ביותר שנכתבו על יהודי מזרח אירופה תחת הכיבוש הנאצי, הייתה כרוכה במאמצים אין ספור מצד ידידיו ומוקיריו, שטרחו רבות לשכנעו להעלות את הדברים על הכתב.

לפנינו מסמך אנושי מרתק הכתוב ברגישות ובכשרון ספרותי רב. מהסיפור האותנטי והבלתי אמצעי אנו למדים על התפקידים הרבים, לעתים המכריעים, שהמחבר מילא במחתרת של הלוחמים היהודים נגד הנאצים ועושי דברם, ובעיקר את המוצאות אותו ואת אשר חווה אישית. אומץ לבו, תבונתו ותושייתו שאין להם שיעור, ואולי גם מידה לא מבוטלת של מזל, הם שסייעו לו לשרוד את אימי המלחמה, תוך חירוף נפש ודבקות במטרה.

הדברים מובאים בפשטות חסרת יומרות וסממנים הירואיים. לפנינו סיפור אנושי, אמיתי ולעתים מצמרר, הזורה אור על תקופה הרת גורל זו מהיבטים רבים, לא ידועים בחלקם, המעלים על נס את עוללות המחתרת היהודית בהונגריה בזמן המלחמה. הם מאירים באור יקרות קומץ אנשים, שהודות לנחישותם, מסירותם ואומץ לבם, ניצלו רבבות יהודים ובהם אלפי ילדים במהלך המלחמה.

יש בספר זה גם עשיית צדק היסטורי, המעלה על נס את אותם גיבורים אלמונים, נושא שלא זכה כמעט להתייחסות בספרות השואה. זו התמקדה בעיקר בארצות הכיבוש במזרח אירופה, שבהן הפרטיזנים היהודים לחמו בחירוף נפש בנאצים לצד הכוחות המקומיים. אלא שבהונגריה נתקבלו הנאצים בזרועות פתוחות, וכמעט שלא הייתה התנגדות מקומית. ספרות השואה מיעטה על כן לעסוק בארגוני המחתרת היהודים, ודנה בעיקר בשואת יהודי הונגריה שהייתה חסרת תקדים בקצב התרחשותה ובהיקפה. יהדות זו הצטיינה בעושרה ובמעמדה, והעובדה שהונגריה לא נפגעה עד לשלהי המלחמה, תרמה לשאננות היהודים ולהרגשה 'שלהם זה לא יקרה'. רובם סירבו, על כן, להטות אוזן קשבת לשליחים שהזהירו אותם מן הצפוי להם. המקורות דנים בהרחבה בנושאים אלו, ומיעטו לעסוק במחתרת ומעללי הגבורה וההקרבה שלה, כפי שעולה מספר זה. ואמנם המחבר מעיד בספר, כי כאשר ביקש להרצות בארץ על המחתרת ההונגרית, לא נמצא מי שיגלה בכך עניין. לעומת זאת, ממשלת הונגריה העניקה לו אות כבוד על פעילותו המחתרתית, והוא נמנה עם מדליקי המשואה בטקס ב'יד ושם' בתשס"ג.

המהדורה הראשונה הופיעה בהדפסה פנימית מצומצמת; הוצאת 'אריאל' נטלה על עצמה לגאול ספר זה מאלמוניותו ולהביאו בפני הציבור הרחב.

 

תוכן העניינים:
 

*  ילדות בעיירה קישווארדה.

*  המפנה.

*  עזיבת הבית.

*  המאבק להצלה.

*  התקווה שהופכת למרמס.

*  נולדנו מחדש.

*  אני יהודי בארץ ישראל.

*  פרק חדש קיבוץ העוגן.

*  תמר.

 

מידע על מכירה
הוצאה: הוצאת אריאל
מחיר קטלוגי: 75 ₪
מחיר הנחה: 45 ₪
הזמנת המוצר
  מוצרים דומים
    אודות החברה  |  תקנון  |  מפת האתר  |  קישורים  |  שירות לקוחות
חנות וירטואלית זו הוקמה ע"י חנות וירטואלית